Pilates za trudnice – spas za leđa!

Za vrijeme moje trudnoće nisam se bavila Pilatesom. Zapravo nisam ništa znala o dobrobitima Pilatesa. Ne samo što bi mi olakšao teret koji sam osjetila na leđima, nego bi mi olakšao i čin samog porođaja. Sada, sa ovim znanjem i iskustvom mogu slobodno budućim trudnicama i onima koje to već jesu da predložim Pilates i objasnim nekoliko bitnih stavki o uticaju Pilatesa na tijelo za vrijeme trudnoće.

pilates-trudniceSvaka trudnica bi trebala biti upoznata sa onim što trudnoća i postporođajno stanje donosi sa sobom, a to se najviše odnosi na bolove u leđima. Postoje dvije vrste bolova u leđima u trudnoći: bol u lumbalnom dijelu tj. donjem dijelu leđa, i bol u karlici. Lumbalna bol se obično nalazi na i iznad struka u sredini stražnje strane. Ova bol može, a i ne mora imati veze sa boli koja dolazi iz nogu ili stopala (išijas). Bol u karlici je češća u trudnoći nego bol u lumbalnom dijelu. To je duboka bol od struka prema trtici i može se osjetiti na jednoj ili s obje strane karlice. Navest ću, uz objašnjenje, nekoliko dobrih razloga za vježbanje Pilatesa u trudnoći.

Debljanje. U trudnoći žene dobiju oko 30 kilograma, a kičma mora poduprijeti tu težinu. Težina bebe i maternice vrši pritisak na krvne žile i živce u karlici i leđima. Pilates jača leđa i mišiće karlice bez naprezanja i bez opterećenja na zglobove. Jačanje tih mišića je uslov za pravilno držanje, ravnotežu i snagu, a sve to je jednako bitno ako ste u trudnoći. Kada ojačate svoje mišiće razvit ćete stabilnu jezgru tijela. Većina ima pogrešnu sliku kičme koja prolazi kroz sredinu našeg tijela. Međutim, kičma se nalazi “nazad”, a gravitacija nas vuče naprijed. Ako na to dodamo i stomačić koji u trudnoći raste, rezultat će biti neprijatna bol u leđima kao reakcija slabih mišića. I tako svih devet mjeseci trudnoće, plus period postporođajnog stanja i nošenja djeteta za to vrijeme. Zašto biti lijen i ne uraditi nešto po tom pitanju? Zašto ne poštedjeti tijelo od bolova i olakšati sam porođaj?

Odvajanje abdominalnih mišića. Tokom trudnoće, kako se maternica širi, dva paralelna mišića koja kreću iz grudnog koša do stidne kosti se mogu odvojiti duž srednjeg šava. Glavna prednost Pilatesa je ta što on cilja tačno na mišiće i funkcije koji mogu biti problematični u trudnoći i nakon porođaja. Ojačano dno karlice itekako će pomoći podržavanju mokraćnog mjehura i maternice kako beba bude rasla i pomicala se prema dolje. Pomaže u ravnoteži, kao i u namještanju djeteta u pravo mjesto za porođaj.

trudnice-stomakEndorfin ili hormon sreće. Emotivni stres može izazvati napetost u mišićima što se osjeti kao bol u leđima, a svako vježbanje stimuliše hormon sreće. Još jedan od razloga za vježbanje Pilatesa u trudnoći je taj što je on vrlo prilagodljiv. Većina Pilates vježbi se mogu mijenjati kako se vaše tijelo i sposobnosti budu mijenjale. Promjene će zadržati namjenu vježbe, a prilagodit će se tijelu. Ako ranije nista vježbali Pilates, važno je da se uključite u grupu koja je namjenjena isključivo za trudnice, ili da izaberete individualni trening. Naravno, prije bilo kakvog vježbanja obavezno se konsultujte sa svojim ginekologom!

Ono što je bitno da znate je da su u trudnoći ligamenti oko zglobova puno blaži zbog povećane proizvodnje hormona, te se lakše povrijediti. Hormon utiče na popuštanje ligamenata koji pridržavaju kičmu, te dolazi do nestabilnosti i boli. Zato pazite za koju ćete se vrstu fizičke aktivnosti odlučiti! Sportove poput košarke, jahanja, odbojke i sl. vam nikako ne preporučujem! Sem Pilatesa slobodno možete da idete na plivanje ili u šetnju. Ne smijete raditi nikakve pokrete koji terete zglobove i koji izazivaju nelagodu!

Pilates u trudnoći nije fizički zahtjevan, ali vam ipak savjetujem da pratite i osluškujete svoje tijelo i da vježbate u skladu sa vašim mogućnostima. Razina vaše energije će se s vremenom mijenjati i baš zato ne trebate pretjerivati. Kako beba bude rasla centar gravitacije će se pomjerati. Trudnoća može biti vrlo zahvalno vrijeme za podešavanje tijela unutra i povezivanje s jezgrom. Kontrola, centriranje, disanje, koncentracija i preciznost,  ne samo da će poboljšati vaš način vježbanja, nego će se pobrinuti i o samom porođaju.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published.